.

Кожна істота у світі корисна. В.Сухомлинський "Соловей і жук" (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
165 3106
Скачать документ

Тема. Кожна істота у світі корисна. В.Сухомлинський “Соловей і жук”

Мета. Вчити визначати головну думку твору. Формувати навички смислового
аналізу літературних творів. Вчити створювати власні судження щодо
героїв твору. Вдосконалювати навички читання тексту шляхом рольового,
вибіркового та інтонаційного читання.

Розвивати вміння досліджувати проблему, зв’язне мовлення.

Виховувати співпереживання, любов до природи.

Обладнання: картки для розчитки, малюнки для поділу на групи, картки для
роботи в групах, в парах, сигнальні картки, мікрофон, маски із
зображенням жука, солов’я, дівчинки, мультимедійний екран, комп’ютер з
програмою PowerPoint.

Хід уроку

1.Привітання.

– Дуже важливо починати будь-яку справу з хорошим настроєм. Як ви
гадаєте,що покращує настрій?

Відповіді дітей

– Давайте візьмемося за руки, передамо тепло своїх долоньок один одному.
Посміхнемося сусіду зліва і справа.

Діти беруться за руки,посміхаються один одному.

– Побажаємо одне одному удачі та плідної праці.

2.Вправа «Очікування» (Слайд 2)

-У нас зараз урок читання. Чи подобається вам читати? Підніміть
руки,кому подобається читати? А про що ви любите читати?

-А що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Які ваші очікування?

3. Робота над назвою теми. ( Слайд 3)

-А зараз ми дізнаємось яка тема нашого уроку.

– Як ви думаєте,про кого ми будемо читати?

4. Оголошення завдань уроку (Слайд 4)

– Сьогодні ми будемо дізнаватись нове і ділитися інформацією.

– Вчитись виразно читати.

– Працювати в групах.

– Вчитись висловлювати свою думку.

– Отримати задоволення від уроку.

5.Групування учнів.

Роздаються стрічки (червоні, зелені, жовті). Діти об’єднуються в групи
за кольорами стрічок.

6. Артикуляційні вправи

– вправи для язичка;

– вправи на дихання;

7. Розчитка ( Слайд 5)

– робота зі складовими таблицями (радісно,питаємо-відповідаємо,
сердито,сумно, здивовано,голосно)

( Слайд 6)

– Скільки букв О в нашій темі? І? Н?

( Слайд 7)

– Читання пірамідок(хитро,злякано,гордо,весело)

( Слайд 8)

– Впізнавання слів з першого погляду.

8. Розповідь про В. Сухомлинського ( Слайд 9)

– Усе своє життя присвятив дітям. Він 35 років був вчителем та
директором Павлиської школи ,що на Кіровоградщині. Писав твори не тільки
для дітей,а й для дорослих,даючи поради щодо виховання дітей.

( Слайд 10)

– Дізнайтеся, як називається школа, в якій працював Василь
Сухомлинський.

( Слайд 11)

– Довідайтеся, як називалися уроки в цій школі.

9. Відпочинок для очей. ( Слайд 12)

– Виберіть листочок, який вам сподобався. Прослідкуйте очима за його
падінням.

10. Читання твору « Соловей і жук»

– Василь Сухомлинський вчив дітей бачити красу навколишнього
світу,любити природу. Давав поради дітям щодо дружби. Вчив ,як
вирішувати суперечки. У творі ,який ми будемо читати, теж виникла
суперечка. Слухайте уважно,щоб потім допомогти її вирішити. ( Читати до
відповіді дівчинки)

11. Прогнозування продовження твору

– Між ким виникла суперечка?

– Як ви думаєте,що відповіла дівчинка?

12. Самостійне дочитування твору

– Чи погоджуєтесь ви з відповіддю Дівчинки?

( Слайд 13)

Почніть так : На мою думку… Я вважаю…Чи є такі ,які не згодні? Дякую вам
за ваші думки.

– У якому жанрі написаний цей твір? Доведіть свою думку.

13.Словникова робота

– З погордою – з гордістю.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ( Слайд 14)

14. Робота над твором.

N

.

2

P

– Читання «Блискавкою» 1хв +1 хв.

– Дочитайте в пів голосу.

15. Читання слів (слайд 15)

– Читання «Ланцюжком»

– Читання голосами тварин( хитро, як лисичка, сердито, як вовк, гордо,
як орел….)

– Відшукайте слова з лівої колонки до слів правої.

16. Гра « День і ніч» (слайд 15)

17. Робота з пошуковою таблицею

1. співав знав люблять дивився

2. сиділа слухала літав гудів

3. припинив каже перестань відповів

1. всміхнувся запитаємо питають полетіли

2. пісню сад дівчинка гудіння

3. люди жук соловей гарна

1. нікому квітучий краще можна

2. виходить скажи синє його

3. треба неможливий подумала потрібен

– Прочитайте всі слова під жабою і виберіть те ,яке говорить,що робив
жук;

– прочитайте під пташкою і знайдіть,який був сад;

– читаємо слова під джмелем і відшукаємо найкоротше слово;

– прочитаємо під кицею і виберемо найдовше слово;

– на жовтому полі під пташкою друге слово. Про кого це написано?

– на синьому полі під джмеликом перше слово. Хто це робив?

– знайдіть слово його, де воно знаходиться?

18. Технологія « Обмін думками»

– Біля кожного з вас на ваших партах лежать малюнки ,візьміть їх і
відшукайте дітей з таким самим малюнком,утворіть групи,сядьте разом.

Завдання для груп: прочитати текст і обговорити про що дізнались у своїй
групі.

Жуки – шкідники обгризають листя і кору дерев, підточують коріння
молодих насаджень. Є такі,що заводяться у борошні,їдять картоплю,фрукти.
Та все ж таки і вони корисні тим,що є кормом для інших тварин.

Сонечко – велика ненажера. За своє життя воно знищує понад 6 тисяч
попелиць. Яскраве забарвлення застерігає ворогів,що він отруйний.

Жужелиці живуть 5 років. Вони поїдають безліч комах-шкідників
полів,садів і городів. Їсть равликів і слимаків.

– Сигналізуйте про готовність .

– Поверніться на свої місця,поділіться знаннями.

(Слайд 16)

– Що цікавого взнали про жука сонечко?

– Що дізналися про жуків – шкідників?

– Яку користь приносить жужелиця?

– То який висновок зробимо про жуків?

19.Завдання в групах на картках.

20. Інсценізація казки (Діти одягають маски-корони)

Дійові особи: Соловей, Жук, Дівчинка.

Дівчинка. Як гарно співає у саду Соловейко!

Соловей. Так. Я найкращий. Мою пісню люблять люди, квіти, небо.

Жук. Жу-жу-жу-жу. Джу-у-у.

Соловей. Перестань гудіти. Ти не даєш мені співати. Твоє гудіння нікому
не потрібне. Та й краще, аби тебе, Жука, зовсім не було.

Жук( з гідністю). Ні, Солов’ю, без мене, Жука, неможливий світ, як і без
тебе, Солов’я.

Соловей. Ну й мудрець!( Сміється). Виходить, що ти потрібен людям? Ось
запитаємо Дівчинку, вона скаже, хто потрібен людям а хто ні.

Соловей і Жук. Скажи,Дівчинко, кого треба залишити в світі – Солов’я чи
Жука?

Дівчинка. Хай собі будуть і Соловей, і Жук. Як же можна без Жука?

21.Слухання пісні солов’я.( Слайди 17-19)

22 . Підсумок уроку. (Слайд 20)

Чи збулися ваші очікування?

Що цікавого дізнались?

Що сподобалось робити на уроці?

Хто автор казки?

Чого навчає казка?

23. Домашнє завдання (на вибір)

• переказувати,

• читати диктором,

• читати з лінійкою.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
