Хліб наш насущний
1 клас
Мета: формувати знання про працю хлібороба, виховувати в дітей повагу до
хліба, дбайливе, бережливе ставлення до нього, патріотичні почуття до
рідної землі, своєї родини, розвивати зв’язне мовлення, збагачувати
активний словниковий запас.
Обладнання: ілюстрації та дитячі малюнки на тему “Хліб – усьому голова”,
хліб на вишитому рушнику, снопик колосків, вироби з борошна, CD диск.
Хід уроку
1. Організація класу.
2. Оголошення теми уроку.
– Якби вам, мої любі діти, раптом спало на думку запитати у дорослих:
“Що таке хліб?” Ви почули б у відповідь таке: “Хліб – це наша щоденна
їжа. Це найдавніша і найпотрібніша їжа на землі”.
– Сьогодні ми говоритимемо на уроці про хліб наш насущний.
З давніх-давен наш народ над усе цінує хліб як найбільшу святість.
Борони, Боже, щоб хтось поклав його сподом догори. Змести крихти хліба
на землю вважають великим гріхом.
Мрії про достаток відбилися в народній творчості.
• Якщо хліб і вода – не страшна селянинові біда.
• Як є хліб, то й до хліба буде.
• Хліб – батько, вода – мати.
• Риба – вода, ягода – трава, а хліб – усьому голова.
• Хліб на столі – достаток у хаті.
• Паляниця – хлібові сестриця.
• Найсмачніший – хліб від свого мозоля.
• Пахучий, як хліб. Добрий, мов хліб. Круглий, наче хліб. Теплий,
мов хліб. Здоровий, як хліб.
3. Актуалізація опорних знань учнів.
Бесіда.
– Які ви знаєте назви хліба?
– Які харчові вироби можна приготувати із хлібного борошна? (печиво,
бублики, вафлі, макарони і т.д.).
– Скільки коштує буханець хліба сьогодні?
– Як потрібно відноситись до хліба?
4. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя з елементами бесіди.
– Для нашого народу хліб був не просто стравою – це була основа його
життя і найдорожча святиня. Українці з давніх-давен були великими
працелюбами, вміли гарно обробляти землю і ростити на ній хороші врожаї.
За давнім звичаєм у кожній хаті мали лежати на столі хліб-сіль. Було
таке повір’я: “Хліб на столі – Бог у домі”.
В усі часи хліб берегли. Він з людиною від народження і до глибокої
старості. Він єднає людей.
Візьму я в руки хліб духмяний,
Він незвичайний, він святий,
Ввібрав і пісню, й працю в себе,
Цей хліб рум’яний на столі.
Йому до ніг вклонитись треба,
Він скарб найбільший на землі.
5. Фізкультхвилинка.
– Чи знаєте ви, як хліб прийшов до столу?
– Ще восени колгоспники починають піклуватись про врожай майбутнього
року. Вони зорюють землю, сіють зерно, доглядають за посівами, під час
жнив збирають урожай.
4
6
8
:
L
N
P
R
|
~
°
?
,
.
c
¤
6
:
N
R
~
?
.
¤
D– Якими машинами збирають урожай?
– А потім на грузовиках відвозять зерно на елеватори та до млина. Із
млина змелене зерно постачають на хлібозавод. Із борошна на хлібозаводі
печуть паляниці, батони, бублики – все, що ви так любите.
– За давніх часів привчали дітей любити та шанувати хліб. Дуже
пильнували, щоб хліб не впав додолу. За гріх вважалось надкусити і не
доїсти шматок. Крихти зі столу не змітали на долівку, а ретельно
збирали.
Коли хтось знаходив на дорозі окраєць, не переступав через нього.
Потрібно було підняти, обтрусити і покласти на видному місці – птахам.
6. Закріплення та осмислення знань.
1. Робота з підручником, стор. 70-71.
– Пам’ятаймо, що в хлібі – велика праця, що хліб – святий. Зневага до
хліба – великий гріх. У найпершій молитві, звертаючись до Отця
Небесного, ми просимо: Отче наш! Хліб наш насущний дай нам сьогодні. І
Бог, який любить нас, дає нам усе необхідне для життя.
– Ознайомлення з молитвою “Отче наш”, прослуховування хорового виконання
“Отче наш” (муз. супровід, CD диск).
– Читання статті с. 70-71.
– Словникова робота.
Насущний – дуже потрібний для нашого життя.
– Відповіді на запитання:
– Чому в народі хліб називають святим?
Фізкультхвилинка.
Слухання вірша Максима Рильського “Про хліб” (музичний супровід CD диск)
2. Робота в зошиті. Розфарбування малюнка.
6. Підсумок уроку.
1. Підсумкова бесіда.
Хліб – святий. Пошана до хліба – пошана до праці людської. Дякуймо
Богові за хліб щоденний. Пам’ятаймо, що добрі вчинки – це їжа для нашої
душі.
Розпитайте дідуся, бабусю про їх життя та ставлення до хліба.
Правила.
• Не топчи хліба, не кидай недоїденого, не гордуй ним.
• Побачиш хліб – нахилися, підніми, очисти від пилу, поклади
осторонь. Нехай з’їдять його птахи.
• Про людину суди з того, як вона шанує хліб.
• Твої батько й мати дали тобі перший хліб. Твій обов’язок – дати
їм останній.
• Старі люди вміють шанувати хліб – шануй і ти їх за це, вчись у
них.
• Не відрізуй собі шматок хліба більший, ніж можеш з’їсти.
Пам’ятай про тих, кому через це може не дістатись ані крихти.
• Якщо людина попросила хліба в тебе – переламай свій шматок
навпіл, навіть якщо він у тебе останній.
• Коли ти нарізаєш хліб, по старшинству наділяй ним усіх, хто
сидить за столом. Собі ж запиши останній шматок.
Шануй у хлібі свою і чужу працю. Поважай у ньому людську мудрість.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter