Тема: Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Розпізнавання дієслів у
реченнях
Мета: Закріплювати вміння відрізняти дієслова від інших частин мови,
правильно вживати їх у мовленні.
Обладнання: таблиці, сигнальні картки, підручник, портрет
Т.Г.Шевченка, виставка творів Кобзаря.
Тип уроку. Комбінований
Хід уроку
I. Організаційний момент
Закінчилась перерва
Продзвенів чаклун-дзвінок
А тепер усі швиденько
Налаштуймось на урок.
II. Стимулювання пізнавальної діяльності.
Діти, наші гості передали нам лист. Дізнатись від кого він ми
зможемо, відвідавши загадку.
Старий дід мости помостив
Молода прийшла – мости розвела
(Весна).
За календарем до нас прийшла весна. З давніх давен на нашій
українській землі образ довгожданої весни уособлювала гарна молода
дівчина з вінком квітів на голові. Іде весна по землі, прикрашає її
квітами, ніжною зеленю. То ж бережімо цю красу. Тоді буде наша земля
квітуча.
Сніги розтопились
Злилися струмками
Земля молодіє
І вкрилась квітками.
Прийшла до нас весна-красна,
Гаївочку нам принесла
Для панянок – гаївочку,
Для парубків – мандрівочку.
Весна звертається у своєму листі, діти, до вас і запрошує у
подорож на лісову галявину. Вона дуже просить вас взяти з собою у
подорож: знання, пам’ять, кмітливість, натхнення, увагу, розум,
терпіння.
Перевіримо, чи готові ми до подорожі ?
1). 3 якою частиною мови ми познайомились на минулому уроці?
(Дієсловом).
2). Що називається дієсловом?
3). Чи потрібні дієслова у нашому мовленні?
Прочитаємо текст.
Розлилися річки. Затопили низини і луки. Летять і летять з
вирію птахи. Тепле проміння нагріває землю.
Визначіть дієслова в тексті і спробуйте прочитати його без
дієслів. Чи можемо ми сказати про що розповідається в тексті. Ні. Отже,
без дієслів речення втрачають зміст і стає незрозумілим наше мовлення.
III. Повідомлення теми, мети уроку.
На нашому уроці ми будемо закріплювати вміння розпізнавати
дієслова в реченнях, попрацюємо над дієсловами-синонімами та
дієсловами-антонімами.
IV. То ж вирушаємо у подорож.
I зупинка подорожі “Каліграфічна”.
Каліграфічно записати у зошитах:
Т Гр. Ш ев К укр.
Тарас Григорович Шевченко – український Кобзар.
Вчитель слідкує за осанкою учнів під час письма.
II зупинка “Казкова”
Учні слухають казку К.Д.Ушинського
Суперечка.
Корова, кінь і собака говорять між собою, кого хазяїн більше
любить. Кінь говорить: “Хазяїн більше любить мене. Я йому плуг тягаю,
дрова з лісу вожу. Сам хазяїн на мені в місто їздить.
А корова говорить : ” Ні, хазяїн більше любить мене. Я всю його
сім’ю молоком годую”.
Собака як заговорить : “Ні, мене. Я хазяйське добро стережу”.
Почув чоловік цю суперечку і говорить : “Не сперечайтеся. Всі
ви мені потрібні. Кожен хороший на своєму місці”.
– Що в цьому тексті вам не сподобалось?
– Якими словами потрібно замінити дієслово говорити ?
(Засперечатись, сказати, зауважити, загарчати.
III зупинка “Мовна”
Як називаються слова, близькі за значенням? Синоніми.
0
\
?
??;?ва, протилежні за значенням – антоніми.
Чи відрізняються між собою дієслова ходить, плентається, суне, крокує.
Так, своїм смисловим навантаженням.
1. Вставте в речення дієслово, яке підходить за смислом:
Через поле, через гай … хлопчик Помагай. Аж ось прямо на них
… вовк, такий страшенний та здоровенний. За старою ведмедицею втомлено
… ведмежа. (Ходить, суне, пленталось).
Перевірка, оцінювання робіт.
2. Добір синонімів до дієслів.
Бігти – мчати, нестись, летіти;
думати – мислити, міркувати;
йти – крокувати, плентатись, сунути, шкандибати;
доглядати – турбуватись піклуватись.
3. Дібрати антоніми:
заплести – розплести
в’янути – цвісти
заходити – виходити
піднімати – опускати
з’єднувати – роз’єднувати
загадувати – розгадувати, відгадувати
4. Вправа 482.
IV зупинка “Поетична”.
Скласти загадку і записати за такими римами:
1…….стрибає 2………жує 3…… гуляє 4……. спить
…….має ……… дає ……… спочиває
…….летить
(заєць) (корова) (ведмідь)
(сова)
V зупинка “Фізкультурна”
Фізкультхвилинка.
VI зупинка “Літературна”.
Перший весняний місяць приносить нам свято жінки, весни,
матері, бабусі – 8 Березня. А ще березень подарував Україні і світові
Великого Кобзаря, геніального поета, художника Т.Г. Шевченка.
9 березня 1814 року в с. Моринці на Київщині в сім’ї
селянина-кріпака
народився маленький Тарас. Коли йому було 9 років, у нього померла мама,
а
пізніше помер і батько. Своє тяжке сирітське життя Тарас описує у
віршах.
Прожив поет рівно 47 років. Так судилось долею, щоб його день народження
і день смерті стояли поруч.
10 березня 1861 року перестало битися серце Великого Кобзаря.
Похований Шевченко в Каневі на Чернечій горі, як заповідав поет. В день
його народження дорослі і діти йдуть до його пам’ятника, щоб покласти
квіти, читають Тарасові вірші, співають пісні і цим висловлюють свою
шану
Кобзареві.
Діти читають вірші Т.Г.Шевченка.
Завдання. Виписати дієслова з віршів Т.Шевченка.
“Реве та стогне Дніпр широкий”.
VII зупинка “Кмітливих”.
1. Слухай ! Називай якомога більше слів.
Пливе – качка, риба, деревина, пароплав, човен, плавець, гуска …
Читає – вчитель, учень, бібліотекар, лікар, батько …
Дрімає – дідусь, село, ліс, сад, бабуся …
Плаче – дитина, дерево, душа, вікно, стріха …
Співає – артист, дівчинка, мама, пташка, бабуся.
2. Закінчити прислів’я:
Від теплого слова / і лід розмерзає.
Книга вчить, / як на світі жить.
Чужому лихові / не смійся.
З добрим дружись / а лихих стережись.
VIII зупинка “Друзів природи”
Ось ми і потрапили на лісову галявину.
Розцвіли весняні квіти, розпустились на деревах листочки, прилетіли з
вирію птахи.
А які поради можна дати дітям, які йдуть на екскурсію у
весняний ліс? Весна дякує вам всім за працю. Вітає тих учнів, що
найкраще справлялись з завданням. У корзинці принесла весна гостинці вам
– солодкі яблука.
Підсумок уроку.
Чи сподобався вам урок?
Чого ми навчились на уроці?
Домашнє завдання. Вправа 384 (3 завдання).
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter