Автоматизація та диференціація звуків «С» – «Ш». Слова – дії
на лексичному матеріалі тем «Осінь», «Овочі. Фрукти»
Цілі:
Автоматизація й диференціація С-Ш
Розвиток фонематичного слуху і навичок звукового аналізу й синтезу
Закріплення поняття “слова-дії”
Вживання дієслів 3 особи однини і множини теперішнього часу.
Узгодження дієслів минулого часу однини з іменниками в роді
Складання простого розгалуженого речення із прямим додатком за сюжетним
малюнком
Робота над деформованим текстом з опорою на сюжетну картинку
Повторення: Утворення і практичне застосування іменників із
зменшувально-пестливими суфіксами
Обладнання:
Логопедичні масажні зонди
Розрізна абетка
Логопедичне лото на звуки С-Ш
Гра-шнурівка на диференціацію С-Ш
Схематичне зображення слова, фігурка їжачка
Мозаїка
Рахункові палички 2-х кольорів
Сюжетні картинки: Хлопчик п’є сік; мама пере білизну; хлопчик і дівчинка
в дитячому саду; одна дитина; багато дітей; діти на прогулянці восени
Хід заняття:
1. Логопедичний масаж зондовий і ручний за методикою О.В.Новікової.
Під час масажу –
– просторово-часова орієнтація
– “Казка про маленького чоловічка”. Педагог розповідає дитині казку:
„Жив-був маленький чоловічок. І все у нього було маленьке. Не ніс, а
носик, не руки, а ручки, не ноги, а ніжки.” Далі педагог розвиває сюжет
казки про те, що було у чоловічка в його маленькому будиночку, а дитина
допомагає логопеду, закінчуючи речення. „Було в його будиночку не велике
ліжко, а маленьке ліжечко, не великий стіл, а маленький столик”…
– Гра “Піймай звук” – під час масажу язика, коли дитина не може
відповідати, їй дають в руки букви „С” та „Ш” і просять підняти ці
букви, коли вона почує їх в потоці інших звуків, які буде вимовляти
логопед
– Гра “Піймай слово” (на лексичному матеріалі “Овочі, фрукти”) – Дитина
повинна підняти букви „С” та „Ш” відповідно, коли почує їх в словах, які
буде промовляти логопед
2. Автоматизація й диференціація С-Ш
– Логопедичне лото – Дитина повторює за логопедом назви предметів, які
зображені на малюнках лото і містять в собі звуки „С” та „Ш” та
розташовує їх відповідно на картках
– Шнурівочка на диференціацію С-Ш – На спеціальних тренажерах-шнурівках
закріплені картки із зображенням предметів, які містять в собі „С” та
„Ш” та букви С та Ш. Дитина повинна з’єднати відповідну картинку з
буквою за допомогою шнурка
3. Звуковий аналіз та синтез
– Гра “Ходит ёжик вдоль дорожек”: виставляється зображення їжачка й
картонної смужки – схеми слова. До зображення їжачка прикріплюється
обраний звук. Пересуваючи зображення їжака по доріжці-слову зліва на
право, педагог повільно вимовляє слово, наголошуючи на заданий звук. У
ході гри пропонується вірш:
Ходит ёжик вдоль дорожек,
От начала до конца,
В слове ёж найти поможет
Место звука-беглеца .
4. Словникова робота
c
OeOUUeoo&
(
F
H
‚
„
AE
E
c
???????????o(
H
„
E
????????????|?- Гра “Придумай слово”: За допомогою мозаїки викладається
доріжка – кожне придумане слово із заданим звуком – одна кнопочка. У
кого доріжка довше, той і виграв.
5. Динамічна пауза:
– Педагог пропонує дитині повторити за ним вірш , супроводжуючи його
рухами рук:
Сонце сіло за селом, (опустити руки вниз)
Сплять синиці, сойки сплять, (долоні під одну, потім під іншу щоку)
Спить в воді вусатий сом, (долоні імітують пливучу рибу)
Сплять і ліс, і степ, і сад ( руху руками від грудей уліво, уперед,
вправо)
– Педагог пропонує дитині виконувати просту, а потім складну інструкцію,
що складається зі слів-дій
“Тупай”
“Стукай”
“Ляскай – стукай” і т.п. по ходу виконання уточнюється, що таке
слова-дії, що вони означають.
6. Гра “Складемо розповідь разом”
– “Про Сашу й Сашу”
Педагог розповідає про те, що в дитячий садок ходили хлопчик Саша й
дівчинка Саша і просить здогадатися, про кого – хлопчика або дівчинку –
він зараз скаже:
Ходила – ходив, бігала – бігав, стрибала – стрибав і т.п.
Потім дитина самостійно придумує дії, які робили дівчинка й хлопчик.
– “Про нового хлопчика”
Педагог пропонує подивитися на картинки, що зображують одну дитину й
багато дітей і здогадатися, про кого говориться: грає – грають,
співає-співають, стрибає-стрибають і т.п. Потім дитина сама підбирає
слова-дії в потрібній формі до картинок.
7. Складання простих поширених речень із прямим додатками за сюжетними
картинками за допомогою питань і рахункових паличок.
– картинка “Хлопчик п’є сік”
Педагог показує картинку й ставить запитання “Хто це? Що він робить? Що
п’є хлопчик?” Дитина відповідає одним словом. Потім логопед просить
скласти речення про те, що робить хлопчик на картинці (Відповідь –
Хлопчик п’є сік) Логопед просить дитину подумати й сказати, що ще може
пити хлопчик. (кожне підібране слово фіксується за допомогою рахункового
матеріалу). Спільно підбираються такі слова: молоко, чай, кефір, компот
і т.п. Після цього дитина складає речення про те, що може пити хлопчик,
а як наочна опора пропонується схема речення. Наприклад: Хлопчик п’є
молоко. Хлопчик п’є кефір, і т.д.
– картинка “Мама пере білизну” – робота ведеться в такий же спосіб
8. Робота над деформованим текстом:
Дитині пропонується виправити помилки, які припустив педагог при
розповіді за сюжетною картинкою:
Стоїть осінні дні. З дерев падають жовте листя. Діти гуляє в осінньому
парку. Таня піднімають із землі опале листя.
9. Сюрпризний момент
Логопед загадує дитині загадку:
Порожні поля.
Мокне земля.
Дощ поливає.
Коли це буває?”
Після відповіді дитина одержує сюрприз-подарунок від осені.
10. Підсумок заняття
– Гра “Було – не було” – Логопед запитує у дитини, що відбувалося на
занятті. Серед запитань свідомо запитує про те, чого на занятті не було,
а учень повинен правильно відповісти, помітивши це.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter