.

Види речень за метою висловлювання: розповідні, питальні, спонукальні. Окличні речення (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
370 15292
Скачать документ

Урок

Види речень за метою висловлювання: розповідні, питальні, спонукальні.
Окличні речення

Тема: Види речень за метою висловлювання: розповідні, питальні,
спонукальні. окличні речення

Мета: повторити й узагальнити поняття про види речень за метою
висловлювання, про окличні речення; розвивати організаційно-контрольні
вміння організовувати спеціальні спостереження над мовним матеріалом;
формувати загальнопізнавальні вміння розпізнавати види речень за метою
висловлювання, окличні речення, правильно їх інтонувати; розвивати
творчі вміння побудови речень, різних за метою висловлювання, й окличних
речень відповідно до комунікативного завдання та на основі
запропонованих схем-моделей; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння
шляхом самостійного складання усних і письмових висловлювань; на основі
мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу формувати почуття
відповідальності за збереження природи.

Правопис: розділові знаки в кінці речень; велика й мала літера у власних
і загальних назвах.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Лексикологія: засвоєння нових слів шляхом добору антонімів.

Граматика: спостереження за використанням вивчених частин мови в ролі
підмета і присудка.

Культура мови і стилістика: інтонування розповідних, питальних,
спонукальних, а також окличних речень; використання різних видів речення
за метою висловлювання й окличних речень у художньому й публіцистичному
стилях.

Тип уроку: урок повторення вивченого в початкових класах.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Ознайомлення п’ятикласників з темою, метою і завданнями уроку

III. Повторення вивченого в початкових класах

Творче спостереження над мовним матеріалом

> Прочитати текст. Дібрати заголовок. Визначити тему й основну думку.
Злетів Жайворонок у небо. Попробував співати, а пісня вийшла поганенька.
Полетів він до Сонця й просить:

— Сонечко, золотеє Сонечко, навчи мене гарної пісні.

— Бери цей золотий клубочок і тягни до землі,— каже Сонечко. Узяв
Жайворонок золотий клубочок і полетів до землі. Потяглася

за ним тонка-тонесенька золота ниточка. Зазвучала чудова пісня.

З того часу рано-ранесенько Жайворонок підлітає до Сонечка, і воно дає
йому клубочок золота. Тягне золотую ниточку Жайворонок над полями — і
чують люди чарівну пісню. Співає блакитне небо, співає золота пшениця,
співає цілий світ. Як гарно! (В. Сухомлинськиії).

> Звернути увагу на правопис слів жайворонок, сонечко. Чому ці слова в
тексті вжито з великої літери? Скласти й записати речення, в якому слова
жайворонок, сонечко писалися б з маленької літери.

> Пригадати з уроків української мови в початкових класах, на які види
поділяються речення за метою висловлювання. Які розділові знаки
ставляться наприкінці таких речень? Навести приклади з тексту.

> Поміркувати, наприкінці яких речень ставиться знак оклику. Знайти в
тексті й виразно прочитати окличні речення. Усно скласти 2—3
речення-запитання до тексту й інтонаційно правильно оформити їх.

IV. Виконання усних і письмових вправ творчого характеру на основі
повторення

Усне стилістичне експериментування (пізнавальне завдання на зіставлення
й порівняння синтаксичних конструкцій)

> Прочитати речення так, щоб запитання збігалося з відповіддю.

1. У лісі плачуть горобці від холоду? Так, горобці.

Так, від холоду.

Так, плачуть.

2. На галявині виросла гарна квітка жоржини? Так, на галявині.

Так, виросла.

Так, квітка жоржини.

3. У весняному небі з’являються перші жайворонки? Так, у весняному.

Так, з’являються.

Так, жайворонки.

Коментар учителя. З інтонацією тісно пов’язаний логічний наголос, й
допомогою якого в реченні виділяється найважливіше слово за змістом.
Запам’ятайте, логічний наголос — це виділення слова посиленням голосу.

Моделювання запитальних речень

> Поставити запитання до поданих відповідей і записати їх за зразком:

Зразок: У лісі день був холодний і хмарний ? — Ні, день у лісі був
теплий сонячний.

1) Ні, сонце сходило на небі високо. 2) Ні, стежка йшла через великий
садок. 3) Так, у садку росли старі великі груші. 4) Ні, праворуч від
сонця грав на сонці ставок. 5) Так, дрібні хмарки почали пливти в гори.
6) Так, у лісі було тихо.

> Виписати з речень-запитань та речень-відповідей слова, протилежні за
значенням (антоніми). Визначити частини мови цих слів.

> Спостерігаючи над інтонацією розповідних і питальних речень, зробити
висновок: чи відрізняється інтонаційне оформлення цих речень за метою
висловлювання. (Речення, в яких про щось розповідається, називаються
розповідними. У таких реченнях голос спочатку підвищується, потім
робиться невелика пауза, а в кінці речення голос понижується.

Пречиста блакить // ясніє у безмірній високості. (Я. Гоян)

Речення, в яких про щось запитується, називаються питальними. У таких
реченнях силою голосу (логічним наголосом) виділяється те слово, якого
стосується запитання: Як весною на старих облогах квітують гіркі сиві
трави ? (І. Цюпа)

Творче конструювання (побудова речень за опорними словами)

> Скласти речення з поданими дієсловами. Визначити, які з них за метою
висловлювання розповідні, які — спонукальні.

1) Не забувають, не забувайте. 2) Зібрали, збирайте. 3) Пам’ятають,
пам’ятайте. 4) Відчуває, відчувайте. 5) Береже, бережіть. t Указати на
слова у спонукальних реченнях, на які падає логічний наголос.

> Самостійно сформулювати визначення спонукальних речень (Речення, в
яких виражене спонукання до дії, називаються спонукальними: За рідний
край життя віддай (Нар. творчість). Інтонація таких речень може бути
різною. Якщо висловлюється вимога чи наказ, то голос звучить вище, якщо
прохання чи порада — нижче).

> Підкреслити граматичні основи в перших двох реченнях. Назвати частини
мови, якими виражені підмет і присудок.

Самостійна робота на побудову речень за схемами-моделями

> Скласти й записати речення за поданими схемами. З’ясувати види речень
за метою висловлювання та інтонацією, (див. додаток)

V. Підсумки проведеної роботи на уроці

Взаємоперевірка самостійно побудованих речень. Самоаналіз роботи учнів у
процесі засвоєння теми й окреслення вчителем перспектив подальшої
навчальної діяльності.

VI. Домашнє завдання

1. Виписати з художньої літератури по 2—3 приклади розповідних,
питальних, спонукальних речень, а також окличних речень. Виділити
граматичні основи і з’ясувати, якими частинами мови виражені головні
члени речення.

2. Скласти зв’язне висловлювання з теми «Краса лісу в мою улюблену пору
року», використовуючи різні за інтонацією речення.

Додаток

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
