.

Казка М. Трублаїні "Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку" (урок-читання)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
533 8709
Скачать документ

Реферат на тему:

Казка М. Трублаїні “Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку”
(урок-читання)

Тема: Друзі пізнаються в біді

Матеріал уроку. М. Трублаїні “Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку”.

Мета. Вчити орієнтуватися у структурі тексту, формувати уміння визначати
головну думку, добирати заголовки; розвивати спостережливість; уміння
переказувати за малюнковим планом.

Обладнання. Таблиця складів Зайцева М.О. і таблиця №3 (додаток 2 і 3),
картки для індивідуального читання, малюнки і маски лебедя, рибки,
жабки, горобця, слова на картках.

Хід уроку

І. Мовна розминка.

1. Фонетична зарядка.

Тигреня мале ричить,

Яку букву воно вчить? (Р-р-р-р).

(/. Січовик)

2. Мовна загадка.

Чого нема у воді, а є в морі, річці, озері? (Звук [р]).

3. Скоромовка.

Рибка плаває, гуляє. Рак на неї поглядає. Учні тренуються вимовляти
скоромовку з різною інтонацією (здивовано, радісно, запитально, сумно,
спокійно).

4. Розчитування

а) За таблицею складів Зайцева М.О. рядок з “ер”, і таблицею №3 (додаток
3) 8 рядок з голосними [і, є, у] утворюють відкриті і закриті склади.

б) Вправа на розширення поля читання.

Робота на картках в парах. Діти читають слова, дивлячись на крапку,
намагаючись побачити букви, які поруч з нею.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— Сьогодні на уроці ми прочитаємо казку відомого українського
письменника Миколи Трублаші. Цей письменник, хоч прожив недовго (всъого
34- роки, загинув на Великій Вітчизняній війні), але залишив багато
чудових творів.

У своїх численних оповіданнях він розмовляв з читачами відверто, як з
рівними. Він знайомив дітей з життям народів Сибіру, Якутії, Камчатки,
Помор’я, Карелії, Кавказу і Криму. “Моя мета, — писав письменник, —
запалити юних читачів бажанням стати дослідниками, моряками, авіаторами,
інженерами, вченими, що перемагають усі стихії”.

— Прочитайте назву казки. Як ви думаєте, про кого у ній йдеться? НІ.
Опрацювання казки.

1. Слухання казки.

— Чи правильне припущення ви зробили? Які є ще дійові особи, крім уже
названих?

2. Словникова робота.

Читання колонок слів з дошки.

білий в озері одного разу

великий з шиєю не їж

срібляста у воді чого ти

глибокому на дно мене тут

довгою на берег а сама

3. Повторне читання казки вголос.

2 ¤ ®

$

dvx??¤>

N

I

O

a

¤

dx?Eo6

6

P

t

ae

…kd*

?— Чому рибка не знайшла черевички в озері? Кому розповіла про свою
біду? До кого звернулася по допомогу жабка? А куди полетів горобчик?

4. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.

— Прочитайте опис озера, де жила рибка.

— Який був лебідь? Прочитайте.

— Для чого лебедю черевички? Прочитайте, де їх шукала рибка.

— Що на березі казала жабка? Як їй відповів горобчик?

— Що наказала дівчинка горобчику?

— Як віддячила рибка жабці? Чи відмовив їй хоч хтось у просьбі? То якими
ж були ці герої?

— На кого з героїв ви сердиті? Кого було жаль? А кому — вдячні?

— Доведіть, що цей твір — казка.

5. Читання казки в особах. і

6. Мовно-логічне завдання.

На дошці учитель прикріплює малюнки рибки, жабки і дівчинки.

На картках-блискавках показує слова, що означають дії. Учні повинні
швидко прочитати слово і сказати, кому відповідає ця дія. Учитель
прикріплює це слово під малюнком.

Слова на картках: жила, виплигнула, просилася, заквакали, заплакала,
гуляла, попросила, розповіла, наказала, зраділа, довідалась. (Слово
“розповіла” спільне для рибки і жабки, а слово “попросила” — для жабки і
дівчинки. Тому вони прикріплюються посередині, між малюнками).

— Доберіть слова-дії, які відносяться до горобця і лебедя. Учитель
прикріплює малюнки лебедя і горобця, а дібрані слова діти

записують внизу. Таке ж завдання можна дати для роботи в парах, а тоді
тільки перевіряється виконана робота. (Лебідь: плавав, зустрів, хотів
з’їсти, сказав; Горобчик: почув, зацвірінчав, полетів, віддав).

7. Робота в зошитах (с. 51, завдання 1).

8. Переказ казки за малюнками у підручнику, спираючись на слова, що
означають дії, дібрані до кожної дійової особи.

9. Визначення головної думки казки.

— Що автор хотів нам сказати цією казкою?

Чи просили ви колись у когось допомоги? Чи траплялося, що вам
відмовляли? Що ви відчували? Що зрозуміли, прочитавши казку?

IV. Підсумок уроку.

Складіть прислів’я. Яке з них виражає головну думку казки?

Лихий доброго в біді.

Друзі пізнаються не переважать.

Два хитрих мудрого псує.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
