.

Охорона природи в рідному краї (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
897 19352
Скачать документ

Охорона природи в рідному краї (урок).

Мета. Продовжити знайомити дітей з природоохоронною діяльністю в
Україні й рідному краї; ознайомити їх з поняттям “екологія”; розвивати
спостережливість, логічне мислення, вміння робити висновки; самостійно
знаходити вихід із проблемної ситуації, використовуючи набуті уявлення
про природу; виховувати у дітей любов до природи.

Обладнання. Ілюстрації із зображенням тварин, рослин рідного краю, які
охороняються.

Хід уроку

I. Підсумок фенологічних спостережень.

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Фронтальне опитування.

— Які бувають промислові підприємства?

— Де їх здебільшого будують?

— Чим займається паливна промисловість?

— Де виробляється електроенергія? На якій електростанції виробляється
енергія, що використовується у нашій місцевості?

— Що виробляє машинобудівна промисловість? Де в основному зосереджені
машинобудівні заводи?

— Чим займається хімічна промисловість? Деревообробна? Паперова?

— Де можуть будуватися підприємства цих галузей?

— Чому підприємства харчової і легкої промисловості діють по всій
Україні?

— Що означає — економно використовувати природні багатства?

2. Індивідуальне опитування.

Учні розповідають про одну із галузей промисловості, що розвинена у
своїй області.

III. Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда.

— Вивчаючи природні зони нашої країни, ви багато дізналися про охорону
природи України. Що особливо вас схвилювало?

— Якої шкоди можуть завдати природі промисловість, сільське
господарство, та й сама людина?

— Чи є приклади варварського ставлення до природи в нашому краї?

— Що робиться для того, щоб підприємства не завдавали шкоди природі?

— Розкажіть про свою участь у захисті природи.

— Розкажіть про правила поводження в природі.

— Подумайте, які з них стануть у пригоді вам під час літніх канікул. 2.
Розгадування кросворда.

— Відгадавши кросворд, ми прочитаємо назву науки, що допомагає людині
охороняти природу.

1. Річкова тварина — будівельник плотин і заплав. (Бобер.)

2. Комахоїдна болотна рослина. (Росичка.)

3. Велика рогата тварина, яка водиться у лісах Карпат і Криму і одержала
другу частину назви “благородний”. (Олень.)

4. Птах, який на Поліссі відкриває весну. (Лелека.)

5. Степова рослина, яка має довгі вирости, схожі на волосся. (Ковила.)

6. Назва моху, що поширений на болоті. (Сфагнум.)

7. Рідкісний птах, який гніздиться у Чорноморському заповіднику. Друга
частина його назви — “шипун”. (Лебідь.)

8. Водяна рослина, що має прекрасні білі квіти і велике листя, яке
вкриває поверхню води. (Лілія.)

IV. Повідомлення теми і завдань уроку.

— Наш сьогоднішній урок особливий за своєю значущістю. Ми поговоримо з
вами про важливі екологічні завдання, які стоять зараз; навчимося
розуміти, як слід ставитися до природи, щоб не завдати їй шкоди, як
зберегти красу рідної землі. Тема уроку “Охорона природи в рідному
краї”.

V. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.

1. Розповідь учителя з елементами бесіди.

— Земля — це край, де ти народився і живеш, край неповторної краси і
багатства. Кожне дерево, квітка, травинка — це частина природи, частина
рідної землі. Природа подарувала їх людям навіки. Людина живе і працює
серед природи і тому зобов’язана її зберегти. Україна здавна славиться
своїми природними багатствами: лісами, горами, річками, морями. Особливо
шанобливо люди ставляться до землі, яку називають годувальницею. І від
того, як ми будемо ставитися до землі, води, повітря, лісу, буде
залежати наше майбутнє. Знищити природу легко, а зберегти важко.
Сьогодні ми поговоримо про охорону природи.

— Ви знаєте чорного лелеку?

На відміну від білого лелеки, живе в лісах, подалі від людей. Своє
гніздо будує на старому дереві поблизу річки. Живиться рибою, жабами.
Потребує охорони.

Зникають і рослини. Усі ви знаєте ніжні і запашні квіти конвалії. У
наших лісах з кожним роком їх стає все менше і менше.

Такими ж рідкісними стали перші вісники весни — підсніжники, ряст.
Окрасою наших водойм влітку є біла водяна лілія або біле латаття.

— Що потрібно зробити, щоб ці красиві рослини не зникли?

Для збереження рідкісних видів рослин і тварин, які потребують охорони,
створено “Червону книгу”.

В Червону книгу вчені занесли світ неповторний та чудесний, що поступово
вимирає, давно рятунку в нас благає. Назва книги — “Червона”, бо вона
подібна до червоного сигналу світлофора, має будити в людей тривогу за
долю природи: “Зупинися, людино! Подумай! Будь обережною!”

?

¬

®

u

ue

?

®

ue

BvAethN

.-?-i-?#eeeeeeeeeeeeeeeeeeeesseeeee

я. До “Червоної книги” України занесено 923 види рідкісних і зникаючих
тварин та рослин. У Тернопільській області до “Червоної книги” занесено:

— з рослин: береза темна, вовчі ягоди пахучі, бруслина карликова,
анемона розлога, беладона звичайна, зозулині черевички справжні, лілія
лісова, росичка англійська, сон великий та інші.

— з тварин: метелики махаон і мертва голова; риби стерлядь і марена
звичайна; полоз лісовий; лелека, орел-карлик; горностай, тхір степовий,
видра річкова, кріт лісовий та інші.

— Крім “Червоної книги”, створено заповідники і заказники.

— Що таке заповідники? (Природні ділянки, які охороняються та де
заборонена будь-яка господарча діяльність.)

— З якою метою їх створюють?

— Які заповідники та в яких зонах діють на території України? (За картою
на с 118 у підручнику.)

— Що таке заказники? Національний парк?

— Нині в Україні нараховується 19 заповідників, 2 національні парки,
більш як 15000 державних заказників і близько 4000 заповідних об’єктів.

2. Розповіді учнів (заздалегідь підготовлених) про природоохоронні
об’єкти свого краю.

1 учень. За кількістю заповідних об’єктів Тернопільська область займає
третє місце в країні. Станом на 01.01.1996 р. в області охоронялося 390
заповідних об’єктів, з них 1 державний заповідник, 13 заказників
державного і 46 заказників місцевого значення, 307 державних пам’яток
природи, 2 дендропарки, 18 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва, 4
заповідних урочища.

2 учень. 1 квітня 1990 року в області створено державний заповідник
“Медобори” (території Підволочиського і Гусятинського районів).

Тут ростуть рідкісні види, що потребують охорони: первоцвіт весняний,
шиверкія подільська, ясенець білий, горицвіт весняний, сон широколистий.

98% території масиву “Медобори” вкрито лісами — дубовими, грабовими,
буковими.

У Кременецьких горах, що є філіалом “Медоборів”, нараховується більше
1000 видів вищих рослин, серед яких і надзвичайно рідкісні: сонце-світ
сивий, змієголовник австрійський, береза Клокова, шавлія кременецька.

3 учень. Ось кілька заказників республіканського значення. Ботанічні
(охорона рослин):

— Веселівський, Кременецький р-н. Місце зростання рідкісної цибулі
ведмежої;

— Жижавський, Заліщицький р-н. Місце зростання чорниці, брусниці, спіреї
польської;

— Урочище Криве, Залішицький р-н. Дубово-грабові насадження на крутих
схилах р. Дністер з рідкісними лікарськими рослинами: ефедра, двоколоса,
горицвіт весняний;

гідрологічний (охорона водойм):

— Серетський. Система боліт на р. Серет у верхів’ї тернопільського
водосховища, яке є місцем поселення і розмноження водоплавних і болотних
птахів;

орнітологічний (пташиний):

— Чистилівський. Водно-болотні землі в заплав’ї р. Серет, місце
поселення качок, куликів та інших птахів.

4 учень. Пам’ятками природи загальнодержавного значення є: печери
карстового походження: Кришталева, Вертеба, Меленки, Озерна,
Оптимістична, Перлина, Ювілейна, які знаходяться в Борщівському,
Чортківському, Гусятинському районах.

На території є два державні дендрологічні парки:

— Гермаківський у Борщівському районі, в якому налічується понад 1500
видів деревних і чагарникових порід;

— Хоростківський у Гусятинському районі. За цінністю і значенням багато
заповідних об’єктів області відомі далеко за межами України.

Фізкультхвилинка.

VI. Осмислення знань учнями.

1. Робота з підручником.

Опрацювання статті “Охорона природи в рідному краї”.

2. Робота в зошитах з друкованою основою, с 63.

3. Робота з контурними картами. Позначити на карті заповідники України.

VII. Узагальнення та систематизація знань.

— Чому природі необхідна охорона?

— Чому людина продовжує використовувати природу, розуміючи, що вона в
небезпеці?

— Як відбувається забруднення повітря й води? Чим воно небезпечне?

— Що загрожує ґрунтові? Як цього уникнути?

— Чому багато рослин і тварин стали рідкісними?

— Для чого створено “Червону книгу”?

— Як у нашій країні охороняють природу?

— Які природоохоронні об’єкти створені у нашій області?

VIII. Підсумок уроку.

— Що нового ви почули на уроці?

Вмійте природу любити

Вам у походи ходити і мандрувать, любі діти. Вмійте ж природу любити,
кожній стеблині радіти. В полі, у лісі, над яром — квіти, дерева і
трави. Цвіту не вирви задаром, гілки не втни для забави. Оберігайте ж
повсюди шлях і стежиночку в гаї. Все це окрасою буде нашого рідного
краю.

— Що може статися, якщо природу не охороняти?

IX. Домашнє завдання.

Прочитати статтю в підручнику “Охорона природи в рідному краї”.
Підготувати повідомлення про природоохоронний об’єкт області; тварину чи
рослину, що занесені в “Червону книгу”.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
