Урок. Добре того вчити, хто хоче все знати
Українська народна казка «Дрізд і Голуб»
Мета: вдосконалювати навички читання казок, вчити інтонувати мову
дійових осіб, вживати логічні наголоси в речення, розвивати фантазію і
уяву, артистичні здібності; виховувати доброзичливість, шанобливе
ставлення до оточуючих, до природи, потребу піклуватися про тварин,
позитивне ставлення до знань.
Обладнання: малюнок сонечка з промінцями-словами, конвертики із
завданнями кожному учневі, «віконце» – віконце.
Хід уроку
І. Організація класу.
Ясне небо голубе,
А на ньому сонце золоте пливе.
І хмаринки-човники пливуть.
Нам хороший день вони несуть.
Сонце шле свої вітання
І найкращі побажання,
Щоби ви скоріш міцніли,
Гарно всі читати вміли.
А для того вам усім
Сонце посила уклін.
(На дошці вчить кріпить малюнок сонечка з промінцями. Кожен учень знімає
собі промінець і отримує завдання.)
Ввічливий
Уважний
Старанний
Працьовитий
Наполегливий
Розумний
– Отже, сьогодні у мене на уроці працюють розумні, старанні, ввічливі,
уважні, наполегливі і працелюбні учні. Вони ж бо, напевне, швидко
впораються із завданням, яке їм надіслало Сонечко.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Двоє сірих мишенят
Працювати не хотять.
Все пустують, все танцюють,
Півника прохань не чують.
До роботи – геть не годні,
То ж лишилися голодні.
Як же звати мишенят?
Хто ж бо знає із малят?
(Круть і Верть)
Тестові завдання
1. Де знайшов півник колосок?
а) На полі;
б) у дворі.
2. Що треба було зробити з колоском?
а) Обмолотити;
б) висушити.
3. Куди відніс Півник зерно?
а) В дім;
б)до млина.
4. Що зробили з зерна?
а) Тісто;
б) борошно.
5. Що пік Півник?
а) Бублики;
б) пиріжки.
6. За що були покарані мишенята?
а) За заздрощі;
б) за ледарство.
ІІІ. Оголошення теми та завдань уроку.
– Подивіться в чарівне віконце і спробуйте назвати тему сьогоднішнього
уроку.
Добре того вчити
Знати хто
Хоче все
– Розгляньте запропоновані на урок завдання. Що б ви ще хотіли
доповнити?
ІV. Мовленнєва зарядка.
1. Фонетична зарядка.
– Як співають пісеньку без слів?
– Як колише мама дитятко?
– Як співає півень?
– А як соловейко?
– А як співають риби?
ae
o
&J?Aue*
V
†
¶
TH
2. Фонетичні вправи.
«Понюхай квіточку».
«Задмухай свічку».
«Зігрій в руці пташечку».
3. Розчитування (за таблицею складів).
4. Складання чистомовки з наступним доповненням.
На-на-на – бачив я … (слона).
Ні-ні-ні – посміхнувся він … (мені).
Ну-ну-ну – дуже вдячний я … (слону).
V. Робота над казкою «Дрізд та голуб».
Довідкове бюро
1. Розповідь про дрозда і голуба.
– Як ви турбуєтесь про птахів?
Фізкультхвилинка
Хто ж там, хто вже там втомився
І наліво нахилився?
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу почати.
Сонце спить, небо спить,
Навіть річка не шумить.
Рано-вранці сонце встало
І проміння нам послало.
Читання казки вчителем до слів «Коли знаєш, то навіщо просиш?»
– Як ви гадаєте, чим закінчиться казка?
– Придумайте кінцівку (працюють в парах).
Дочитування казки учнями.
Мовно-логічні завдання
– Чому голуб попросив дрозда навчити його гніздо мостити?
– Чому дрізд розгнівався на голуба?
– Як він проявив свій гнів?
– Чи навчився голуб гніздо мостити? Чому?
– Як би ви закінчили речення?
Дрізд розгнівався, бо:
а) голуб не хотів слухати;
б) голуб був розумніший за нього.
– Навчіть голуба, що треба йому зробити, щоб дрізд показав, як
гніздо мостити.
Розвиток уяви та поетичного слуху
– Яку б картину ви намалювали?
– Які використали б фарби?
– Яку б музику ви написали?
– Допишіть вірш.
Голуб у гнізді… (сидів)
І весело … (воркотів).
Знаю, як гніздо … (мостити) ,
Досить, дрозде, мене … (вчити).
– Прочитайте в особах казку «Дрізд і Голуб».
Розвиток мислення
– Яке з цих прислів’їв може бути заголовком до казки?
«Доброго тримайся, поганого цурайся»,
«Добре того вчити, хто хоче все знати».
«Добре в світі тому жити, хто працьовитий».
VІ. Підсумок уроку.
– На уроці ви всі плідно працювали. Подякуймо один одному за
співпрацю. Хто, на вашу думку, працював найкраще? (Діти називають учнів,
ті кладуть руку долонькою догори, а усі інші дякують їм, приклавши свої
долоньки до їхньої).
VІІ. Домашнє завдання.
1. Читати казку «Дрізд і Голуб».
2. Принести ілюстрації до казок для створення класного альбому
«Сторінками улюблених казок».
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter