Тема: Є.Гуцало «Зайці»
Мета: ознайомити з оповіданням Є. Гуцала ” Зайці.”; формувати уміння
визначати головну думку твору; збагачувати лексичне поле дітей;
розвивати навички діалогічного, монологічного мовлення, сприяти розвитку
фантазії, творчості; розвивати спостережливість; прищеплювати любов до
рідної природи, рідного краю; виховувати бажання оберігати тварин,
допомагати їм.
Обладнання: картки зі словами для складання скоромовки; картки з
питаннями до тексту; малюнки дітей за частинами тексту; підручник для 3
кл. з укр. мови.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент
– Доброго ранку, діти! Починаємо наш урок. Побажаємо
собі успіху, усміхнемося і хай гарний настрій допоможе нам працювати.
– А зараз подивіться у віконце і розкажіть, будь
ласка, про сьогоднішній день.
2. Повідомлення теми уроку
– Тож у нас яка пора року зараз? ( весна)
3. Сьогодні ми продовжимо читати, розповідати,фантазувати
про зиму, її прикмети, про те, як живеться взимку братам нашим меншим-
тваринам.
4. Перевірка домашнього завдання
– Діти, ви вже дуже добре розповіли про весняний
день, а які весняні місяці ви знаєте? ( березень, квітень, травень )
– Який місяць зараз хазяйнує? ( березень)
– А який місяць ми тільки – тільки провели? (
лютий)
– Про яке народне свято у лютому ми з вами читали
вдома? ( 15 лютого – Стрітення. Цього дня, кажуть, зима зустрічається з
весною. Якщо сяє сонце та зі стріх капає вода – це означає, що красуня
Весна поборола холодну Зиму.)
– Яку назву має це оповідання? ( « Коли зима
зустрічається з весною» )
– Хто її автор? ( Г. Бондаренко)
– На скільки частин ви розділили текст? ( на 3)
– Я зараз буду задавати питання до кожної частини?
Вони будуть незвичайні.
– Подивіться на картину. ( Діти роздивляються
пейзаж)
– До якої частини вона підходить? ( зачитайте) Яку
назву можна дати?
– Подивіться на ці свічки та воду. Чи причетні вони
до нашого оповідання? ( Вони причетні до другої частини. І воду, і
свічки святили на Стрітення у церквах.)
– І останнє. Подивіться на дитячі малюнки. Що тут
зображено? Яку спільну тему можна підібрати? Зачитайте уривок тексту, до
якої вони підходять. ( діти зачитують третю частину)
– Добре, цікава була робота. Але і далі ми не будемо
нудьгувати.
4. Розчитування. Мовна зарядка.
– Перш ніж перейти до вивчення нового матеріалу, давайте
підготуємо наш артикуляційний апарат.
а) – Доберіть риму у кожному рядку
Заєць зілля з,їв у ….( Зіни),
Захотів заїсти………(сіном).
Зіна зойкнула у……..(сінях)
Де ж узяти зайцю…(сіна).
V
б) – Виконаємо вправу « Тихіше, голосніше». Вірш С. Черкасенко « Зима і
Весна.»
5. Фізхвилинка
Читай, читай, голівонько,
Та трішки відпочинь.
А спинка, мов лінієчка,
Усі турботи скинь.
6. Робота над темою уроку.
а) Актуалізація знань.
– Діти, яка ж буває зима? ( морозна, люта, сніжна….)
– Так, зима буває різна. І яка б вона не була, пташкам і
тваринам треба допомагати пережити її.
– Сьогодні ми познайомимось з оповіданням, де головний герой не
забував про братів наших менших. А яку назву має цей твір ви дізнаєтесь,
якщо відгадаєте загадку.
Не ходжу я, а стрибаю.
Бо нерівні ноги маю,
Через поле навмання
Перегнав би я коня…
Часом лізу я у шкоду,
Їм капусту на городах,
Моркву, рибу, буряки.
Відгадайте, хто такий. ( Заєць)
– Добре, оповідання має назву « Зайці», а написав
його Євген Гуцало.
– Діти, ви знаєте, що зайці – дуже полохливі
тварини, усього бояться, але це не завжди так. Послухайте цікаве
повідомлення юних екологів. ( розповідь дітей)
– Взимку зайцям дуже складно прогодувати себе. І в
цьому ви можете їм допомогти. Як саме? Дізнаємось, коли прочитаємо твір.
б) Словникова робота.
– У тексті ви зустрінете нові слова. Давайте познайомимось з
ними.
Левада – ділянка землі з садом та городом.
Дременув – втік.
Чеберяти – йти.
Внадились – почали ходити.
Дротяне сільце – пастка.
Дереза – кущі.
в) Читання тексту учителем.
– Послухайте текст і скажіть, чому усміхався Василько?
г) Читання кращими читцями, ділення тексту на частини.
– Зараз ми поділимо оповідання на частини. Кращі читці
читатимуть, а ви слідкуєте і плескаєте у долоні тоді, коли закінчиться,
на вашу думку, частина.
д) Добирання заголовків до кожної частини.
1 частина –« Зустріч із зайцем.»
2 частина – «Маленький рятівник»
3 частина – « Ох, і зайці!»
є) Аналіз оповідання
– На дошці ви бачите запитання, вірніше тільки їх початок. Вам
треба продовжити запитання, закінчити його, і тільки потім відповісти на
нього.
Н- д: Коли…..? ( Коли відбувається подія?
Подія відбувається взимку.)
– Так само відповідаємо на питання: Хто….?
Як…….?
Що……?
Кого….?
Чим……?.
7. Підсумок уроку. Оцінювання.
– З яким оповіданням ми сьогодні познайомились?
– Хто його автор?
– Назвіть головного героя твору?
– Яка основна думка тексту?
8. Домашнє завдання
Стор. 97-98, читати, відпов. на питання.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter