.

Колискові пісні. Дитячі ігри, забави. Хороводи (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
125 2647
Скачать документ

Колискові пісні. Дитячі ігри, забави. Хороводи

Українське читання. 3 клас

Тема: Колискові пісні. Дитячі ігри, забави. Хороводи.

Мета: ознайомити учнів з усною народною творчістю. Вивчити дитячу гру та
колискову. Формувати навички свідомого виразного читання. Активізувати
словниковий запас учнів.

Розвивати памcять, увагу, спостережливість, вміння відповідати і читати
українською мовою.

Виховувати любов та пошану до української культури та мовлення.

Обладнання: складові таблиці, запис колискових пісень, магнітофон,
тлумачні словники.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Артикуляційні вправи.

· Читання складових таблиць.

· Читання скоромовки.

Летів горобчик,

Сів на стовпчик,

Прибіг хлопчик –

Утік горобчик.

· Про себе (мовчки).

· Вголос (вибірково).

3.Мотивація навчальної діяльності.

Прочитайте прислів’я, яке записане на дошці.

Народ скаже, як завcяже.

– Як ви розумієте це прислів’я?

– Як ви вважаєте, про що ми будемо говорити сьогодні на уроці?

4.Оголошення теми та завдань уроку

Сьогодні тема нашого розділу “Усна народна творчість”.

– Що відноситься до усної народної творчості?

– 5. Фронтальна робота. “Мозкова атака”

(Діти згадують все, що їм відомо з цієї теми. Вчитель записує все це на
дошці. Йде обговорення.)

Пісні, вірші, загадки, потішки, казки, прислівcя, приказки, колискові
пісні, забавлянки, заклички, примовки, звуконаслідування, лічилки,
прозивалки, колядки і щедрівки, скоромовки, ігри з піснями, хороводи,
небилиці. Все це відноситься до усної народної творчості.

6. Парна робота. Робота з підручником.

Прочитайте статтю “Народна мова” і дайте відповідь на запитання:

– Що передає народ із покоління в покоління у своїй творчості?

– Кому передаються ці знання?

Ми сьогодні знайомимося з дитячим фольклором.

Що означає слово фольклор?

– Де можна знайти відповідь на це питання?

Правильно, відомості про це слово ми можемо отримати з “Тлумачного
словника”.

7. Робота з тлумачним словником.

Знайдіть це слово у словнику. Прочитайте.

8. Розповідь вчителя про дитячий фольклор.

Дитячий фольклор – усна народна поетична творчість, призначена для
дітей, або складена самими дітьми. До нього входять колискові пісні,
забавлянки, заклички, примовки, звуконаслідування, лічилки, прозивалки,
дитячі колядки і щедрівки, скоромовки, ігри з піснями або хороводи.

Велике щастя, якщо знайшлася в сімcї дитинка. Значить бог поблагословив
сімcю, наділив її своєю ласкою. Щасливий батько робив із білого дерева
колиску і прикрашав її. Мати приготувала дитині маленьку ковдру,
подушечку. У подушечку клали пучечок пахучого зілля, щоб дитина спокійно
спала, щоби снились їй гарні добрі сни, щоби ніяка нечиста сила не
підступилася до дитини. Над колискою вішали віночок барвінку як оберіг
від нечисті. Сиділа матуся над колискою і монотонним голосом наспівувала
безконечну колискову про котика, перепілочку, Сон чи Дрімоту. Бажалося
дитинці щастя, здоровcя, багатства, вроди, долі, шепотілися ніжні слова,
називаючи маля зірочкою, сонечком, серденьком; просили котика, щоби
приглянув за дитинкою, заколисав її чи побавився з нею.

9.Читання вчителем колискової “Котику сіренький” або слухання колискової
пісні на магнітофоні.

Колискова

Котику сіренький,

Котику біленький,

Котку волохатий,

Не ходи по хаті,

Не ходи по хаті,

Не буди дитяти.

Дитя буде спати,

Котик — воркотати.

Ой на кота воркота,

На дитину дрімота.

А-а-а-а! А-а-а-а!

– Які почуття у вас виникнули, коли ви слухали колискову?

– Яким голосом співають колискову?

10. Робота в парі.

Прочитайте колискові пісні. Виберіть ту, яка вам сподобалась.

Мовчазне читання с.5-6.

– Що бажалось дитині?

11. Словникова робота.

Вервечки – веревочки

Бильця – бічні опори колиски.

Срібні колокільця– серебренные колокольчики

12. Читання в парі колискових.

?

8L??u4

T

v

?

?

?

– Які ви знаєте колискові пісні?

– Назвіть головних героїв колискових пісень.

– Чому мелодія колискової така одноманітна? Доведіть для чого це
потрібно.

13. Фізкультхвилинка.

Гра «Хто що промовляє?»

Учитель починає, а діти продовжують:

Вчитель
Учні

Зозуля кує: «Ку-ку,
ку-ку!»

Півень кукурікає: «Ку-ку-рі-ку!» ,
«Ку-ку-рі-ку!»

Голуб воркує: «Гу-гу, гу-гу,
гу-гу!»

Сова кричить: «Угу, угу,
угу!»

Риби мовчать, ні пари з вуст.

Після виконання цієї вправи-гри діти займають місця за партами.

Одним із видів спілкування стали забавлянки – коротенькі пісеньки або
віршики, поєднані з певними вправами і покликані зміцнити дитину
фізично, підтримувати радісний настрій. Вони часто складалися у формі
діалогу, щоб розмовляючи з дитиною, чути її відповідь, розвивати її
мовлення. Коло предметів, які описуються у забавлянках, досить вузьке –
хата, село, подвір’я, родина. До забавлянок відносяться і ” безконечні
казочки”, тобто такі віршики, що не мають кінця, у них постійно
повторюється початок – як відповідь на поставлене питання.

14.Читання у групах забавлянок с.7.

– Що таке забавлянка? Чи це завжди пісенька?

15. Робота з тлумачним словником.

Знайдіть це слово у словнику. Прочитайте.

Лічилки – коротенькі віршики, часто без жодного змісту, за допомогою
яких діти розподіляють ролі в іграх. В основі лічилок лежить лічба у
вигляді переінакшених числівників. Лічилки це творчість самих дітей.

16.Читання лічилок у парі.

Тікав заєць через міст.

Довгі вуха, куций хвіст,

А ти далі не тікай,

рахувати починай,

раз, два,три – вийди ти.

Раз, два, три, чотири –

Вийшли звірі,

П’ять, шість – пада лист,

Сім, вісім – птахи в лісі,

Дев’ять, десять – полуниці:

Хто знайде – тому й жмуритися.

Ходить качка на гнiздечко,

Золотi несе яєчка.

Скiльки їх там, вiдгадай.

Раз, два, три – утiкай.

17. Вибіркове читання лічилок.

18. Розповідь вчителя.

Ігри з піснями та хороводами – дуже давні за походженням, колись вони
були частиною весняного календарного обряду і тому ще сьогодні подекуди
виконуються саме на весні. Їх учасниками були дорослі й молодь. Такі
ігри мали символічний характер, повинні були сприяти приходові весни,
гарному врожаєві. Пісні у хороводних іграх прості, легкі для
запам’ятовування.

19. Читання хороводів с.9-11.

Подолянка

Десь тут була подоляночка,

Десь тут була молодесенька,

Тут вона впала, до землі припала,

Личка не вмивала, бо води не мала.

Ой встань, встань, подоляночко,

Обмий личко, яко шкляночко,

Візьмися за боки, поскачи три кроки

В горохлянім вінку, бери собі дівку,

Плини по Дунаю, бери дівку скраю.

20. Виконання хороводу по групах (на вибір).

21. Підсумок уроку.

– Що таке дитячий фольклор? Що до нього входить?

– Які ви знаєте колискові пісні? Назвіть головних героїв
колискових пісень. Чому мелодія колискової така одноманітна? Доведіть
для чого це потрібно.

– Що таке лічилки? Які ви знаєте забавлянки?

– Розкажіть лічилку, яка вам сподобалась.

22. Домашнє завдання

І рівень. Прочитати підручник, с. 4-12.

ІІ рівень. Вивчити напамcять колискову (на вибір).

ІІІ рівень. Запишіть колискову, яку співала вам мама чи бабуся.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
