.

Довбуш Тетяна Григорівна. Урок громадянської освіти на тему. ‘Добро і зло’. 3 клас. 

Язык: украинский
Формат: материал
Тип документа: Word Doc
218 4431
Скачать документ

Довбуш Тетяна Григорівна ,

вчитель початкових класів,

Уманська загальноосвітня школа I-III ст. №11

ім. М.П. Бажана Уманської міської ради Черкаської області

Урок громадянської
освіти у 3 класі

Тема. Добро і зло.

Мета. Формувати моральні основи дитячої особистості засобами слова.
Розвивати уявлення учнів про чуйність, справедливість, виховувати ці
якості на конкретних прикладах. Сприяти вихованню міцної внутрішньої
опори людини, що виявляється у доброті, чуйності. Розвивати вміння
творити добро, усувати прояви жорстокості в своїй поведінці.

Хід уроку

Нехай не погасне бажання малят

Творити добро на планеті Земля.

І Організація класу

ІІ Актуалізація опорних знань

1. Робота над віршем

Сказав мудрець:

— Живи, добро звершай!

Та нагород за це

Не вимагай !

Лише в добро і в

Вищу правду віра

Людину відрізня від

Мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара —

Людина починається з добра.

— Чи вмієте ви так поводитися з людьми, щоб вас любили, розуміли і
охоче приходили вам на допомогу?

2. «Мозкова атака». Що таке добро?

— Які асоціації, уявлення, почуття викликає у вас слово добро?

Учні в групах оговорюють і записують свої ідеї на аркушах. Доповідачі
зачитують, учитель заповнює гроно виноградної лози, розташованої на
дошці

Висновок. — Якою пишною і красивою стала виноградна лоза. Її заповнили
ваші почуття і уявлення про добро.

3. Складання прислів’їв про добро.

Добре слово і безмежна.

Вітер рушить гори, мороз зігріє.

Сила слова що дощ в посуху.

Тепле слово і в залізні ворота відкриває.

Добре слово дім будує, яким відкривають серця.

1

Добре слово людині, а зле руйнує.

Слово-ключ, а слово дружбу.

Мале зле слово велику образу творить.

ІІІ Повідомлення теми уроку

— Сьогодні ми поговоримо про добро. Людина повинна прагнути робити
добро для тих, хто її оточує. А добро — це щастя всіх людей.

ІV Робота над темою уроку.

1. Робота з підручником. Читання оповідання Ю. Федьковича « По
щирості».

— Метод « 1-2-4-багато».

І варіант. Знайдіть риси, які доводять, що Василько добрий.

ІІ варіант. Знайдіть риси, які доводять, що Василько хитрий.

Робота в парах, четвірках.

Виробіть спільні риси характеру доброти і хитрості.

Технологія « Так Ні Не знаю »

—- Хто вважає, що Василько хитрий? Учні обирають свою позицію і
доводять свою думку.

Фізкультхвилинка

— Як ви думаєте, діти, чого більше на землі — добра чи зла? В чому
воно проявляється? Яких Людей більше на землі — добрих чи злих? Які ви
знаєте казки, де добро перемагає зло?

— Послухайте казку «Добро і Зло» і скажіть чому Добро відповіло добром
на зло?

2. Інсценізація казки « Добро і зло».

— Продовжіть ці рядки:

Ніхто не має права: ображати, карати, принижувати…

Кожен має право захистити, допомогти, поділитися…

— Спробуйте намалювати словесний портрет Добра і Зла.

V Закріплення і узагальнення знань учнів.

1. Робота в групах. Розв’язання ситуацій

1група. ( Діти готують і показують сценку)

В автобусі

До автобусу заходять хлопчик, дорослий чоловік і бабуся. Хлопчик
поспішає сісти на вільне місце, відкриває книгу і читає. У вухах у нього
наушники. Дорослий чоловік звертається до хлопчика:

— Юначе, поступіться місцем літній людині.

Хлопчик не чує. Бабуся махнула рукою:

— Нехай сидить, він втомився.

Запитання.

1) Викладіть послідовно, яких помилок припустився хлопчик?

2) Що ви йому порадите?

2 група. Розв’язує ситуацію

Хлопчик серед уроку входить до класу. Не запитуючи дозволу, іде на
місце, зганяє однокласника, який там сидить. А потім починає запитувати
у дітей,

2

яке завдання треба підготувати, і цим заважає оточуючим.

Запитання.

—Не називаючи помилок, які були допущені, розкажіть, як треба було
діяти у даному випадку. Викладіть послідовність дій.

3 група. Ти прийшов гості до друга, з яким заздалегідь домовився. Але
він пішов у кінотеатр, не дочекавшись тебе.

Запитання.

— Які ваші дії у цьому випадку?

4 група. Одній дівчинці зробили операцію. Вона довго лежала в лікарні. А
коли виписалась, її до школи по черзі водили батьки. Але вона часто
пропускала уроки, бо вранці батьки були зайняті, а портфель для неї був
занадто важкий. Про це дізнався сусід-однокласник.

І ось одного разу вона без батьків щаслива прийшла до школи…

Завдання.

— Придумайте продовження цієї історії.

5 група. Твій друг захворів. Які ваші дії?

2.Творча робота учнів.

—Уявіть собі, що у вас є можливість перетворитись у ДОБРО. Закінчіть
речення про свої дії в образі ДОБРА:

Я — добро…

Я живу… Я знаю…. Я роблю… Я бажаю… Я мрію…

VІ Підсумок уроку

— Що нового ви дізнались на уроці?

— Де ці знання можна використати?

Діти, творіть добро, будьте чуйними один до одного, до своїх близьких,
ставтеся до них так, як хотіли б, щоб ставилися до вас.

Правда в світі є дуже проста:

Сонце Землю теплом зігріває.

А людину її доброта,

І любов у житті прикрашає.

« ІСТИНА ШКОЛИ У ЩИРОСТІ СТОСУНКІВ З ДІТЬМИ »

Підготувала вчитель

1/43/44

6

t

v

?

a

a

початкових класів І категорії

ЗОШ № 11 м. Умані

Довбуш Тетяна Григорівна

УРОКИ РАДОСТІ, ДОБРА

Урок громадянської
освіти у 3 класі

Тема. Добро і зло.

Мета. Формувати моральні основи дитячої особистості засобами слова.
Розвивати уявлення учнів про чуйність, справедливість, виховувати ці
якості на конкретних прикладах. Сприяти вихованню міцної внутрішньої
опори людини, що виявляється у доброті, чуйності. Розвивати вміння
творити добро, усувати прояви жорстокості в своїй поведінці.

Хід уроку

Нехай не погасне бажання малят

Творити добро на планеті Земля.

І Організація класу

ІІ Актуалізація опорних знань

1. Робота над віршем

Сказав мудрець:

— Живи, добро звершай!

Та нагород за це

Не вимагай !

Лише в добро і в

Вищу правду віра

Людину відрізня від

Мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара —

Людина починається з добра.

— Чи вмієте ви так поводитися з людьми, щоб вас любили, розуміли і
охоче приходили вам на допомогу?

2. «Мозкова атака». Що таке добро?

— Які асоціації, уявлення, почуття викликає у вас слово добро?

Учні в групах оговорюють і записують свої ідеї на аркушах. Доповідачі
зачитують, учитель заповнює гроно виноградної лози, розташованої на
дошці

Висновок. — Якою пишною і красивою стала виноградна лоза. Її заповнили
ваші почуття і уявлення про добро.

3. Складання прислів’їв про добро.

Добре слово і безмежна.

Вітер рушить гори, мороз зігріє.

Сила слова що дощ в посуху.

Тепле слово і в залізні ворота відкриває.

Добре слово дім будує, яким відкривають серця.

1

Добре слово людині, а зле руйнує.

Слово-ключ, а слово дружбу.

Мале зле слово велику образу творить.

ІІІ Повідомлення теми уроку

— Сьогодні ми поговоримо про добро. Людина повинна прагнути робити
добро для тих, хто її оточує. А добро — це щастя всіх людей.

ІV Робота над темою уроку.

1. Робота з підручником. Читання оповідання Ю. Федьковича « По
щирості».

— Метод « 1-2-4-багато».

І варіант. Знайдіть риси, які доводять, що Василько добрий.

ІІ варіант. Знайдіть риси, які доводять, що Василько хитрий.

Робота в парах, четвірках.

Виробіть спільні риси характеру доброти і хитрості.

Технологія «Так Ні Не знаю»

—- Хто вважає, що Василько хитрий? Учні обирають свою позицію і
доводять свою думку.

Фізкультхвилинка

— Як ви думаєте, діти, чого більше на землі — добра чи зла? В чому
воно проявляється? Яких Людей більше на землі — добрих чи злих? Які ви
знаєте казки, де добро перемагає зло?

— Послухайте казку «Добро і Зло» і скажіть чому Добро відповіло добром
на зло?

2. Інсценізація казки « Добро і зло».

— Продовжіть ці рядки:

Ніхто не має права: ображати, карати, принижувати…

Кожен має право захистити, допомогти, поділитися…

— Спробуйте намалювати словесний портрет Добра і Зла.

V Закріплення і узагальнення знань учнів.

1. Робота в групах. Розв’язання ситуацій

1група. ( Діти готують і показують сценку)

В автобусі

До автобусу заходять хлопчик, дорослий чоловік і бабуся. Хлопчик
поспішає сісти на вільне місце, відкриває книгу і читає. У вухах у нього
наушники. Дорослий чоловік звертається до хлопчика:

— Юначе, поступіться місцем літній людині.

Хлопчик не чує. Бабуся махнула рукою:

— Нехай сидить, він втомився.

Запитання.

1) Викладіть послідовно, яких помилок припустився хлопчик?

2) Що ви йому порадите?

2 група. Розв’язує ситуацію

Хлопчик серед уроку входить до класу. Не запитуючи дозволу, іде на
місце, зганяє однокласника, який там сидить. А потім починає запитувати
у дітей,

2

яке завдання треба підготувати, і цим заважає оточуючим.

Запитання.

—Не називаючи помилок, які були допущені, розкажіть, як треба було
діяти у даному випадку. Викладіть послідовність дій.

3 група. Ти прийшов гості до друга, з яким заздалегідь домовився. Але
він пішов у кінотеатр, не дочекавшись тебе.

Запитання.

— Які ваші дії у цьому випадку?

4 група. Одній дівчинці зробили операцію. Вона довго лежала в лікарні. А
коли виписалась, її до школи по черзі водили батьки. Але вона часто
пропускала уроки, бо вранці батьки були зайняті, а портфель для неї був
занадто важкий. Про це дізнався сусід-однокласник.

І ось одного разу вона без батьків щаслива прийшла до школи…

Завдання.

— Придумайте продовження цієї історії.

5 група. Твій друг захворів. Які ваші дії?

2.Творча робота учнів.

—Уявіть собі, що у вас є можливість перетворитись у ДОБРО. Закінчіть
речення про свої дії в образі ДОБРА:

Я — добро…

Я живу… Я знаю…. Я роблю… Я бажаю… Я мрію…

VІ Підсумок уроку

— Що нового ви дізнались на уроці?

— Де ці знання можна використати?

Діти, творіть добро, будьте чуйними один до одного, до своїх близьких,
ставтеся до них так, як хотіли б, щоб ставилися до вас.

Правда в світі є дуже проста:

Сонце Землю теплом зігріває.

А людину її доброта,

І любов у житті прикрашає.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
