.

Урок розвитку зв\’язного мовлення. Складання усної розповіді за малюнками «Про хлопчика, що нічого не хотів робити» Ненаголошені голосні звуки [є], [и

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
404 5966
Скачать документ

Реферат на тему:

Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання усної розповіді за малюнками
«Про хлопчика, що нічого не хотів робити» Ненаголошені голосні звуки
[є], [и]. Спостереження за вимовою і написанням

Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання усної розповіді за
малюнками «Про хлопчика, що нічого не хотів робити»

Мета. Учити школярів складати розповідь за малюнком, будувати зв’язні
висловлювання, добирати заголовки до текстів; розвивати мовлення учнів,
збагачувати їхній словниковий запас; закріплювати вміння розпізнавати
наголошені та ненаголошені склади; показати, що зі зміною наголосу у
слові може змінитися значення; виховувати любов до праці, бажання
допомагати старшим.

Матеріал до уроку. Малюнки вправи 111, с 49.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Словниковий диктант.

Город, садити, корзина, розсада, відро, лінивий, приготувала, обід,
перший.

— Поставте наголос над словами, підкресліть наголошений склад.

— Як поділити на склади для переносу слова обід, корзина, відрої

2. Каліграфічна хвилинка.

ст Хл тар лож садити

3. Робота з підручником. Вправа 113,с 50.

— Запишемо слова за зразком: золотий — золото; кам’яний —…;

холодніш — …; розумний —….

— Які склади у цих словах наголошені?

II. Основна частина уроку. Складання розповіді за малюнками.

1. Бесіда за малюнками. Вправа 111, с 49.

— Розгляньте малюнки. Кого ви бачите на них? Дайте ім’я хлопчику.

— Наше завдання — скласти зв’язну розповідь за цими малюнками.

Малюнок 1.

— Яка пора року настала? Настала весна.

— Що вирішила зробити мама? Мама вирішила посадити розса-

— Кого вона попросила про до- ду айстр. Цілий кошик у неї росли-

помогу? нок. Садити доведеться довго. По-

— Що відповів їй Петрик? просила вона Петрика допомогти їй.

— Як вчинила мама? — Не можу, — сказав син. Рука у

— Чи втомилася вона? мене дуже болить. Та так скривився,

що шкода стало матері сина.

Досадила вона розсаду сама. Втомилася.

Малюнок 2.

— Що потрібно було робити А вдома знову взялася матуся

мамі вдома? до роботи. Приготувала обід, накрила

— Хто приготував обід? Хто стіл.

накрив стіл? А Петрик тут як тут. Геть забув

— А як поводив себе Петрик? про біль у руці. Ложку тримає міцно.

— Чи здивувалася мама? Здивувалася мама: як так? Со-

— Чи соромно стало Петрикові? ромно стало Петрикові.

— Подумайте: як могла б закінчитися наша розповідь?

2. Вправа 1 12, с 50.

— Прочитайте вірш. Якими рядками вірша можна підписати малюнки?

Воду носить — рука болить,

Кашу варить — рука болить.

А каша готова — і рука здорова.

— Чи можна так чинити, як хлопчик Петрик?

— Як би ви вчинили на його місці? Теж так хитрували б?

— А як називають таких людей, які не хочуть працювати? (Ліниві.)

А від якого слова утворилося слово «лінивий»?

III. Підсумок уроку.

— Послухайте вірші і скажіть, якими були діти.

Ледача сестричка Як треба допомагати бабусі

Прибігає з пляжу Рая, Із базару йшла бабуся,

У сестри вона питає: Несла торбу до оселі.

— Що без мене ти робила? А назустріч цій бабусі

А чи може, байди била? Бігли подруги веселі.

— Ні,—до неї мовить Алла. Їм незручно, бо сусіда

— Дрова я в дворі складала, Зупинилась на хвилину,

Прибирала, посуд мила, І шукать побігли діда,

В магазин по хліб ходила, Щоб поміг нести торбину.

Лиш полить не встигла квіти В. Пегое

І обіду наварити…

Спохмурніло в Раї личко:

— Ну й ледача ти, сестричко!

(Н. Деркач)

– Хто з дівчат ледачий? Поясність чому? – Чи правильно вчинили
дівчатка?

Висловіть свої міркування.

?

®

O

Ue

ae

o

?

ae

o

& Ненаголошені голосні звуки [є], [и]. Спостереження за вимовою і
написанням

Мета. Формувати в учнів навички літературної вимови ненаголошених звуків
[є], [и]; розвивати вміння порівнювати звуки [є], [и] в наголошеному та
ненаголоше-ному складах форм одного і того ж слова, уміння спостерігати,
порівнювати; виховувати доброту, чуйність.

Обладнання. Сигнальні картки.

Хід уроку

I. Організація учнів до уроку.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Попереджувальний диктант. ‘ Снігова гірка — гірка редька. Яскраві
плакати — голосно плакати. Роботящі руки — не піднімай руки. Нові села —
біля села.

— Поставте наголос в усіх словах речень. Підкресліть однакові слова в
кожній парі. Чим вони подібні? Чим відрізняються?

— Складіть і запишіть два розповідних речення з будь-якою парою слів.
(Учні зачитують складені речення, пояснюють як міняються значення

слів відносно наголосу.)

2. Зоровий диктант.

— Прочитайте слова, записані на дошці. Дитина, риба, учитель, олень,
редиска, дятел.

— Поставте наголос над кожним з них, поділіть слова на склади.
(Викликані учні ділять слова на склади, вказують на наголошений

склад, а решта учнів класу сигналізують картками: правильна чи невірна
відповідь.)

III. Мотивація навчальної діяльності.

— Який голосний звук називається наголошеним? Який ненаголошеним?
Наведіть приклади.

IV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

V. Осмислення нових знань.

1. Спостереження за вимовою наголошених [є], [и]. Вправа 120, с 53.

— Прочитайте виразно вірш. Хто його написав?

— Як ви гадаєте, чому хлопчик намалював дятлові ліс, ластівці — небо,
рибам — озерце?

— Поясніть зміст останнього речення.

— Що можна сказати про хлопчика?

— Який він був?

— Якими ми повинні бути до своїх рідних, друзів і всіх оточуючих нас?

— Випишіть виділені слова, позначте наголос. небо, рибам, озерце, серце

— Чітко вимовте букви, які позначають наголошений звук.

— Як вони вимовляються? (Чітко, виразно.)

2. Зіставлення вимови наголошених і ненаголошених [є], [и].

— Прочитайте слова, записані на дошці: весна, зима.

— Поставте наголос у цих словах. Назвіть наголошені голосні звуки. А які
звуки ненаголошені? ([є], [и].)

— Послухайте, як правильно я вимовлятиму ці слова. Що ви помітили?

— Чи чітко чується звук [є] у слові весна? Звук [и] у слові зима?

— До якого звука у вимові наближаються ці звуки? ([є] —> [еи]; [и] —>
[ис])

3. Ознайомлення із правилом, с 53. Висновок.

4. Фізкультхвилинка.

5. Каліграфічна хвилинка. це оз бо ло крило

6. Спостереження за вимовою наголошеного і ненаголо-шеного звуків [є],
[и]. Виконання вправ 121, 122, с 54 (усно).

VI. Узагальнення і систематизація знань.

1. Попрацюймо разом! Вправа 123, с 54.

с__рпи — серп

гр__би — гриб

— На основі слів, записаних за третім і четвертим малюнками, вставте
потрібні літери у слова першої колонки.

— Зробіть висновок. Складіть з цими словами речення. Запишіть їх.

2. Творчий диктант.

— Утворіть від поданих слів слова, що означають назви багатьох
предметів. Поставте у словах наголос.

син — сини, лин —лини, лист, степ, берег, жито, герб

— У яких словах є ненаголошені [є], [и]? Вимовте ці слова правильно.

VII. Підсумок уроку.

VIII. Домашнє завдання. Вправа 124, с 54. (Пояснення виконання.)

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
