Реферат на тему:
Зв’язна мова. Письмовий докладний переказ тексту, що містить опис
предмета
Тема: Зв’язна мова. Письмовий докладний переказ тексту, що містить опис
предмета
Мета уроку:
• навчити учнів переказувати тексти, що містять опиc предмета;
• розвивати вміння учнів розпізнавати опис серед всіх інших типів
висловлювання;
• виробляти навички підпорядковувати переказувані текст темі та головній
думці;
• удосконалювати вміння складати простий план;
• виховувати любов до природи.
Тип уроку. Застосування знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
1. Опитування.
— Які типи висловлювання вам відомі?
— Для чого людині необхідне вміння описувати?
— Що ми можемо описати?
— Чим опис відрізняється від інших типів висловлювання — розповіді та
роздуму?
2. Слово вчителя.
Опис — це висловлювання, в якому йдеться про ознаки, властивості
предмета чи явища.
Описувати можна увесь предмет і його окремі частини.
3. Пам’ятка учневі.
— Описуючи предмет, ти маєш дати точне уявлення про той предмет чи
явище, яке привернуло твою увагу.
— До опису завжди можна поставити питання який?
4. Прослухайте тексти. Який з них є описом? Поясніть, чому.
* * *
На світанку недалеко від мене хтось зашелестів листям. Хруснула суха
гілляка, почулися тихі звуки.
Зовсім поряд пробіг круглий їжачок. На його голках розташувалися якісь
зеленуваті кульки, їжак проліз під густий кущ і довго там хазяйнував.
Трохи згодом він вийшов і попрямував у невідомому напрямку. Невдовзі
їжак повернувся із здобиччю. Він приніс різнокольорові лісові груші.
Хвилину дивився на мене мовчки, потім подався до своєї домівки.
Усе повторилося наступного дня. Але я вже отримав від нього гостинець —
маленьке наливне яблучко (За Ю. Збанацьким).
* * *
Хлопчик уперше в житті бачив цього трохи страшнуватого звіра. Маленька
голівка стирчала з-під гори гострих голок, до яких доторкнутися навряд
чи хтось наважиться. Чорні оченята виблискувати якимсь хитруватим
блиском, а гострий носик щось постійно винюхував.
Це був їжачок — звичайний лісовий мешканець, який завітав у До
маленького хлопчика.
Мотивація навчальної діяльності учнів.
Робота з підручником. Виконайте впр. 480, 481.
III. Основна частина уроку.
1. Прочитайте текст.
Золота квітка
Зійшли, станули з полів сніги. Духмяним вітром війнув над землею
чарівник-квітень. І ось уже повсюди з’явились яскраво-жовті,
сонячно-променисті суцвіття. На дніпрових схилах пробудилася зі сну
весняна квітка — мати-й-мачуха.
Подекуди на пагорбах суцвіть буває так багато, неначе хтось щедро
розсипав тут пригорщами золоті монети. Придивишся ближче – на верхівках
стебел поодиноко розташовані суцвіття-кошики завбільшки з наручний
годинник. Формою і кольором квіти нагадують мініатюрні соняшники.
Щоб не застудити ніжну квітку, надвечір мати-й-мачуха закриває свій
жовтий кошик. У похмуру погоду вона зовсім не розкривається.
Цікаво, що з листочками пов’язана народна назва цієї рослини. Зверху
вони темно-зелені, глянсуваті, холодні на дотик, а внизу густо вкриті
м’якою білою ворсою, тому здаються теплими. З одного боку віє холодом,
як від мачухи, а з другого — теплом, наче від рідної неньки.
2. Бесіда. Дайте відповіді на запитання.
— Як автор передає загальне враження від того, що описує?
— За якими ознаками описано квітку?
— З ким порівнюється опис листя?
3. Визначте тему й основну думку тексту.
4. Поділіть текст на частини, складіть план.
5. Випишіть слова, образні вислови, використані в описі. Доберіть
слова, близькі за значенням, до слів духмяний (запашний, ароматний),
війнув (повіяв, майнув), ненька (матінка, матуся), пригори (жменя),
мініатюрний (малий, дрібний, крихітний).
6. Які слова в тексті вам не відомі? З’ясуйте їхнє значення за
словником, запам’ятайте.
7. Перекажіть текст.
IV. Узагальнення вивченого на уроці. Оцінювання учнів відповідно до
результатів засвоєння навчального матеріалу.
V. Домашнє завдання. У підручнику «Зарубіжна література» знайдіть
уривок, у якому описується предмет. Складіть план. Усно перекажіть цей
уривок.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter